Konferencja popularnonaukowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
[ 2018-04-25 ]
20 kwietnia 2018 r. odbyła się Konferencja Popularnonaukowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku na temat ''200 lat kaliskich towarzystw muzycznych w perspektywie historycznej''.
Wydarzenie zorganizowane zostało pod mecenatem Honorowych Obywateli Kalisza: prof. doctor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej oraz Maestro Józefa Wiłkomirskiego w związku z tegorocznym jubileuszem kaliskich towarzystw muzycznych.
Tematyka konferencji nawiązywała do tego, że w trudnym i ciężkim okresie zaborów walka z najeźdźcą nie polegała wyłącznie na oporze zbrojnym. Aktem moralnego wyboru stawało się również uczestnictwo w życiu kulturalnym, które było wówczas nośnikiem myśli patriotycznej. Muzyka przyczyniała się do utrwalania i pogłębiania świadomości narodowej oraz mobilizowała do działalności społeczno-kulturalnej.
W 1818 roku ukonstytuowało się jedno z najstarszych towarzystw kulturalnych na ziemiach polskich - Towarzystwo Przyjaciół Muzyki. Było ono początkiem formalnego ruchu melomanów na ziemi kaliskiej. Ciągłość historyczna towarzystw - zjawisko rzadkie w polskim życiu kulturalnym - niezależnie od zmian w nazewnictwie, organizacji, transformacji i przemian było podłożem rozkwitu życia muzycznego w Kaliszu. Przez sto lat, aż do uzyskania niepodległości w 1918 roku, przyjaciele muzyki odgrywali ważną rolę w trosce o zachowanie polskiej kultury.
Organizatorami Konferencji byli: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich, Powiat Kaliski oraz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Partnerami natomiast: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Miasto Kalisz oraz Gmina Opatówek. W rolę moderatora wcieliła się p. Elżbieta Piszczorowicz-Mondra.
Na konferencji pojawili się przedstawiciele Powiatu Kaliskiego oraz Gminy Opatówek w osobach: Alicja Łuczak - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego, Krzysztof Dziedzic - Sekretarz Gminy Opatówek oraz Radny Powiatu Kaliskiego, Paweł Bąkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek oraz Mateusz Walczak - Radny Gminy Opatówek.
Program konferencji:
- Katarzyna Janczewska-Sołomko: "Kultura muzyczna na terenach polskich w XIX wieku z uwzględnieniem
fonografii (zarys problematyki)"
- Monika Sobczak-Waliś: "Od Towarzystwa Przyjaciół Muzyki do Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego"
- Ewa Kłysz: "Kaliskie Towarzystwo Muzyczne w okresie międzywojennym"
- Katarzyna Piątkowska-Pinczewska: "Życie muzyczne w Kaliszu po II wojnie światowej"
- Recital w wykonaniu Łukasza Dziedziaka - wiolonczela i Moniki Woźniak - fortepian; w programie kompozycje
Kazimierza Wiłkomirskiego, Giulio Cacciniego, Karola Szymanowskiego
- Wystawa towarzysząca: Historia urządzeń radiofonicznych "Dawnej fonii czar"
Galeria zdjęć: