Zrywając kartki z kalendarza, zauważamy, że czas szybko płynie. Ale są daty ważne, o których się nie zapomina. W tym roku szkolnym minęło 75 lat od pierwszego dzwonka, który wybrzmiał w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej.
Uczniowie wspólnie z nauczycielami kilka tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia. Oddali się wspomnieniom i postanowili wrócić pamięcią do dawnych lat, miejsc, ludzi oraz sytuacji, które umykają i zacierają się. A to wszystko po to, by uczcić pamięć szkoły z tradycjami, podkreślić jej wielkość i niepowtarzalność.
6 października cała społeczność szkolna razem z gośćmi, rodzicami i absolwentami wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej. Po nabożeństwie zgromadzeni dumnie przemaszerowali do szkoły prowadzeni przez poczet sztandarowy.
W murach ,,Jubilatki” dyrektor Edyta Banasiak powitała: Pana Piotra Trybka Dyrektora Gabinetu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Pani Marleny Maląg, Panią Agnieszkę Góralczyk przedstawiciela Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pana Sebastiana Wardęckiego Burmistrza Gminy Opatówek, Pana Andrzeja Grzyba Posła na sejm RP, Pana Janusza Pęcherza senatora RP, Panią Violettę Słupianek Dyrektora Delegatury Kaliskiej Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Pana Krzysztofa Nosala Starostę Powiatu Kaliskiego, Pana Jana Kłysza Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego, Pana Krzysztofa Dziedzica Radnego Powiatu Kaliskiego, Ks. dra Jacka Paczkowskiego proboszcza Parafii Tłokinia Kościelna, Pana Mariusza Małoburskiego Przewodniczącego Rady Gminy Opatówek, Panów Damiana Jakóbczaka, Marka Szlenkiera, Pawła Bąkowskiego, Andrzeja Borwika radnych Gminy Opatówek, Panią Dagmarę Gajewską - Pająk Skarbnika Gminy Opatówek, Pana Arkadiusza Łańducha Dyrektora ZEAS w Opatówku, Panią Janinę Banasiak Dyrektora Szkoły w latach 1990 – 1997, Panią Teresę Kobierską Dyrektora Szkoły w latach 1997 – 2019, Panią Izabelę Dubanowicz Dyrektora Szkoły w Opatówku, Pana Tomasza Mikuckiego Dyrektora Szkoły w Chełmcach, Panią Małgorzatę Matysiak Dyrektora Biblioteki w Opatówku, Panią Małgorzatę Rektor Pracownika GOPS w Opatówku, Pana Stanisława Barana Prezesa OSP, Pana Miłosza Jendrzejaka Naczelnika OSP, Pana Gabriela Wośka sołtysa wsi Tłokinia Kościelna oraz emerytowanych nauczycieli Panie Annę Macke, Jadwigę Borwik, Barbarę Sobieraj, Przedstawicieli Rady Rodziców Panie Kingę Jopek, Renatę Pilas, Bogumiłę Kurowską, Karolinę Pilas, Alicję Zymon, przedstawicieli firm i zakładów z okolicznych miejscowości, Nauczycieli, Pracowników Szkoły, Rodziców, Absolwentów, Uczniów oraz wszystkich Przyjaciół Szkoły.
Pani dyrektor podkreśliła, że spotkanie jest okazją do wspomnień i okazania wdzięczności tym, którzy przyczynili się i przyczyniają się do tego, że szkoła w Tłokini Wielkiej rozwija się od tylu lat.
Dzieci i młodzież podczas części artystycznej zabrali obecnych w podróż w czasie. Była międzypokoleniowa rozmowa, która została wzbogacona refleksjami związanymi z historią szkoły. Chór, wspierany przez absolwentkę, wykonał utwory znakomitych artystów, a występy zespołów tanecznych i miłośniczki hip-hopu wzbudziły wielki entuzjazm wśród publiczności. Młodzi artyści spuentowali swój występ zapewnieniem, że Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej na zawsze pozostanie ich drugim domem.
Po występie zaproszeni goście złożyli podziękowania, życzenia i gratulacje pani dyrektor, gronu pedagogicznemu oraz uczniom z okazji jubileuszu. Docenili pracę włożoną w przygotowanie części artystycznej, która według posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba ,,Była przez młodzież pięknie opowiedzianą historią szkoły, jej rozwoju, pokazywała zaangażowanie pokoleń nauczycieli, a także starania rodziców oraz samorządu o kolejne inwestycje”. Włodarze gminy Opatówek stwierdzili, że akademia w wykonaniu uczniów pokazywała wiele wartości, a w szczególności lokalny patriotyzm, który sprawia, że bycie absolwentem tej szkoły to powód do dumy.
Uświetnieniem spotkania było odśpiewanie ,,Sto lat” i degustacja urodzinowego tortu, który przygotowała Rada Rodziców. Następnie przyszedł czas na wspólne rozmowy, wpisy do Złotej Księgi, oglądanie kronik, zwiedzanie szkoły. Goście mieli okazję oglądać stare i aktualne zdjęcia, które doskonale obrazują fakt, jak bardzo nasza szkoła zmieniła się na przestrzeni lat. Ta dekoracja niewątpliwie przyczyniła się do tego, że spotkanie pokoleń było pełne wzruszających wspomnień. Zebrani chętnie pozowali do wspólnych fotografii w ten sposób tworzyli kolekcję kolejnych pamiątek.
Po oddaniu czci przeszłości, poinformowaniu o teraźniejszości, cała społeczność szkolna z nadzieją spogląda na to, co przyniesie przyszłość. O nią można być spokojnym dzięki zaangażowaniu tak dużej grupy sympatyków naszej szkoły.
Dyrektor Edyta Banasiak w swoim przemówieniu podkreśliła, że nasza szkoła w całej swej przeszłości jawiła się miejscem szczególnym dla całej lokalnej społeczności. Naszą szkołę tworzą pokolenia jej uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników, którzy każdego dnia przychodzili i przychodzą do niej po to, aby budować atmosferę życzliwości, szacunku, dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i życiową mądrością wychowując kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Wyraziła wdzięczność dla budowniczych szkoły, jej dyrektorów, nauczycieli, byłych pracowników, dziękując im za budowanie tradycji tego miejsca.
Wspomniała także o zmarłych pracownikach, którzy w murach szkoły pozostawili cząstkę siebie. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili ich pamięć. Pani Dyrektor zwróciła się ze szczególnymi podziękowaniami do Pani Dyrektor Violetty Słupianek oraz Pana Burmistrza, Rady, a także pracowników Gminy Opatówek. Podkreśliła ich wielkie zaangażowanie na rzecz naszej szkoły oraz okazywaną pomoc i wsparcie na różnych płaszczyznach jej funkcjonowania.
Na koniec swojego wystąpienia Pani Dyrektor życzyła naszej „Jubilatce”, aby w tak dobrej kondycji doczekała kolejnych jubileuszy, przyjmowała w swoje progi kolejne pokolenia uczniów. W imieniu swoim i wszystkich pracowników obiecała starannie pielęgnować tradycje naszej szkoły oraz korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli.