Aktualności

Debata "Czy warto poznawać Bank Centralny?”

[ 2023-03-20 ]

17 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej przeprowadzili ostatnie działanie w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, była to debata szkolna. W tej edycji drużyna projektowa postanowiła skorzystać z zaproszenia Burmistrza Gminy Opatówek – Sebastiana Wardęckiego i debatę zorganizowali w sali posiedzeń w Urzędzie Gminy w Opatówku.

Młodzież poprzedziła wystąpienie starannym przygotowaniem. Przeanalizowali wiadomości zdobyte podczas realizacji projektu. Następnie wybrali eksperta i ułożyli ramowy plan dyskusji. Dodatkowo dobrali odpowiedni materiał wizualny, by uatrakcyjnić swoje wystąpienie oraz przypomnieli sobie obsługę platformy internetowej wykorzystywanej do komunikowania się na odległość.

Na debatę zaprosili gospodarza gminy - Burmistrza pana Sebastiana Wardęckiego, Sekretarza pana Krzysztofa Dziedzica i Skarbnik Gminy panią Dagmarę Gajewską-Pająk, Dyrektora Zespołu Ekonomiczego - Administracyjnego Szkół pana Arkadiusza Łańducha,  Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy pana Mariusza Małoburskiego, Przewodniczącą Komisji Oświaty panią Marlenę Kiermas-Gruszkę, Dyrektora Kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu panią Violettę Słupianek, dyrektorów szkół z Gminy Opatówek panią Edytę Banasiak, panią Izabelę Dubanowicz, panią Honoratę Wolniaczyk i pana Tomasza Mikuckiego oraz przedstawicieli Rady Rodziców naszej szkoły. Swój czas poświeciły dla nas pani Kinga Jopek i pani Renata Pilas. Gościem specjalnym a zarazem ekspertem w naszej debacie była Pani Izabela Pietrzak z Narodowego Banku Polskiego oddział w Poznaniu, u której gościliśmy w styczniu podczas wycieczki szkolnej. Z naszym ekspertem połączyliśmy się online za pomocą platformy Microsoft Teams.

Debatę otworzył prowadzący – Jakub Waszak z klasy VII, powitał wszystkich przybyłych gości oraz kolegów i koleżanki ze szkoły. Były to uczennice klasy VIII: Justyna Ciesielska, Maria Jakóbczak, Marta Machelak, Hanna Matuszczak, Aleksandra Niewiadomska i Izabela Wolf oraz uczniowie klasy VII – Piotr Alejziak i Nikodem Alejziak. Za stronę techniczną przedsięwzięcia odpowiedzialni byli uczniowie klasy VIII – Jakub Jach i Tomasz Janik. Następnie uczniowie przystąpili do  dyskusji na temat: "Czy warto poznawać Bank Centralny?".

Podczas debaty młodzież z klas VII i VIII szczegółowo wyjaśniła, czym jest Narodowy Bank Polski, udzieliła odpowiedzi na pytania: czy przeciętny Polak może być obsłużony w tym banku, czym zajmuje się "bank banków", jakie są jego główne funkcje, czym jest bilonomat i gdzie się znajduje, kto ma prawo do emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej, kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie do obiegu prawnych środków płatniczych, kto jest odpowiedzialny za wycofywanie z obiegu poszczególnych znaków pieniężnych oraz zatrzymanie fałszywych pieniędzy, czym są monety i banknoty powszechnego obiegu oraz kolekcjonerskie,  czym jest Centralna Biblioteka Narodowego Banku Polskiego.

Nasza ekspertka odpowiedziała na wszystkie pytania padające podczas debaty, które dotyczyły głównych funkcji oraz obszarów działalności Narodowego Banku Polskiego, popularności bilonomatu, czyli urządzenia samoobsługowego do zamiany monet, zabezpieczeń na banknotach. Poleciła obecnym stronę internetową NBP oraz kurs e-learningowy, dzięki tym źródłom wiedzy można zapoznać się ze wszystkimi zabezpieczeniami. Przekazała informacje na temat utylizacji banknotów oraz monet zniszczonych i tych, które wyszły z obiegu. W debacie wykorzystano również filmik z wycieczki do NBP, ilustrujący przebieg pracy bilonomatu. Organizatorzy przewidzieli krótką przerwę w czasie debaty, podczas której odtworzono piosenkę specjalnie ułożoną przez uczennice klasy V, pt. "Niech żyje bank".

Na zakończenie na ręce pana Sekretarza Gminy Opatówek Krzysztofa Dziedzica wręczono symboliczny banknot 1000zł wykonany przez uczennicę klasy VI w ramach realizacji projektu na lekcji plastyki. Przedstawicielka drużyny projektowej, Karolina Wdowczyk z kl. VIII, przeprowadziła wywiad reporterski z naszymi gośćmi, którzy skierowali słowa uznania w stronę uczniów i ich opiekunów. Byli pod wrażeniem wiedzy debatujących, którą posiedli w czasie realizacji projektu. Zaproszone osoby przyznały, że niektóre wiadomości wysłowione w debacie były dla nich nowością. Pozostali uczniowie zaś wręczyli gościom podziękowania oraz pamiątkowe monety z masy solnej wykonane w naszej szkolnej mennicy a przechowywane w skarbcu naszej szkoły, czyli w zakodowanym sejfie. Całość debaty została nagrana i  udostępniona wszystkim szkołom podstawowym w naszej gminie poprzez link, który został również zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Drużyna projektowa dziękuje gościom za poświęcony czas i swoim opiekunom: pani Katarzynie Wybornej, pani Beacie Rogali, pani Izabeli Krupińskiej, pani Wiesławie Giercarz, pani Urszuli Borwik, a także pani dyrektor Edycie Banasiak za możliwość zdobywania nowych umiejętności.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

maj - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 [ 10 ] 11 [ 12 ]
13 14 [ 15 ] 16 17 [ 18 ] 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek